Krutý krtek logo

představení a další projekty > Odsunutí


Bezplatná liberecká divadelní procházka po stopách odsunutých Němců.

Víte, kde je v Liberci Soukenné náměstí? Jablonecká nebo Matoušova ulice? Přijďte odhalit tajemství, která se těchto míst týkají. Tajemství, která měla být zapomenuta.

Odsunutí - Diana Čičmanová, Adam Kubišta

Vydejte se s námi na procházku po krvavých stopách Revolučních gard. Divadelními výjevy před vašima očima ale ožijí i příběhy, které se nám podařilo získat od vás, diváků, pamětníků a obyvatel Liberce.

Odsunutí - Adam Kubišta

Přes 80 % obyvatel města na konci druhé světové války tvořili Němci. Jejich „divoký odsun“, jak se nadneseně říká vraždění, znásilňování a mučení, pravda nebyl tak „divoký“, jako na jiných místech České republiky. Přesto je řada zdokumentovaných příběhů, na které sice nejsou Češi pyšní, ale které by neměly zapadnout. Pojďte si je s námi připomenout.

Projekt vznikl za podpory festivalu Next wave a je podpořen Fondem kultury a cestovního ruchu statutárního města Liberec. Za odbornou konzultaci děkujeme Kateřině Portmann z Technické univerzity Liberec a Ivanu Rousovi ze Severočeského muzea v Liberci. Děkujeme také všem pamětníkům a obyvatelům Liberce, kteří se chtěli podělit o své příběhy a vzpomínky! Jarní reprízy v roce 2019 podpořili senátor Michael Canov a Knihkupectví a antikvariát Fryč.