Expedice

Podrobnosti
Hrají:
Anna/Johana Schmidtmajerová, Mikuláš Čížek
Výprava:
Karolína Kotrbová
Koncept a režie:
Boris Jedinák a Krutý krtek
Délka bojovky:
120 minut
Vhodné pro skupinky 3–5 hráčů od:
12 let

Čeká vás akční, cca dvouhodinová cesta po Starém Městě pražském, na níž budete muset řešit rozmanité úkoly, které prověří vaši duševní i fyzickou zdatnost a schopnost týmové spolupráce. Hra vás vtáhne do světa, kde svoboda slova je jen tiché přání a kde každá kniha, každé slovo podléhá cenzurnímu dohledu. Buďte proto opatrní a důkladně zvažujte, s kým se dělíte o svá tajemství.

Proč o samizdatu?

Konspirační byty a schůzky, mrtvé schránky, tajné spojky, šifrované vzkazy a záznamy – s tím vším se potkávali ti, kteří za minulého režimu podomácku vydávali samizdat. Všichni spoluvytvářeli fenomén, který v sobě skrývá notnou dávku dobrodružství, vynalézavosti a hravosti, ale i risku. A to nás inspirovalo!

Jak se na Expedici připravit?

Podrobnější zadání týkající se startu i přípravy vám přijde po zaplacení lístků na e-mail. Ale v zásadě nepotřebujete nic kromě své bystrosti a dobře sestaveného týmu. Není vyloučené, že se při plnění úkolů zapotíte, ale nečekáme žádné sportovní výkony. Hraje se převážně venku, a to za každého počasí. Hra není na čas, ale průměrné skupince zabere její plnění 2 hodiny.

Pomáhejte hrou

Dobrodružně-divadelní projekt Expedice vzdává hold všem, kteří se podíleli na vzniku a šíření samizdatu v Československu, včetně samizdatové edice Expedice. V roce 1975 ji spoluzakládal Václav Havel a i přes nástrahy režimu se jí do sametové revoluce podařilo vydat na tři stovky svazků. Mezi nimi například Bondyho, Jirouse, Topola, Hrabala, Lopatku, Bělohradského, ale třeba i Orwella nebo Solženicyna. Část vstupného věnujeme na fungování Libri prohibiti – knihovny československé exilové a samizdatové literatury. Založil ji Jiří Gruntorád, kterého StB kvůli samizdatu zavřela na několik let do vězení. A kolik korun jim z každé vstupenky věnujeme? To už záleží na šikovnosti vás – hráčů!