Tajný deník

Hraje: Mikuláš Čížek
Návrh a výroba loutky: Diana Čičmanová
Odborná spolupráce: Marie Škrétová
Koncept a režie: Krutý krtek
Délka představení: 45 minut

Divadlo Krutý krtek s radostí představuje svou loutkovou inscenaci „Tajný deník“, unikátní divadelní zážitek speciálně navržený pro klienty domovů seniorů, domovů s pečovatelskou službou, a dalších pobytových i komunitních zařízení. Toto představení přináší divákům profesionální a originální živé umění přímo v prostředí, na které jsou zvyklí.

O čem je Tajný deník?

Inscenace, trvající 45 minut, představuje silný příběh spojení jednoho herce a jedné loutky, Bedřicha, charismatického seniora s bohatým vnitřním světem a neotřelým pohledem na život v domově pro seniory. Příběh vypráví o běžném chodu domova s pečovatelskou službou, o obtížích, ale i radostech spojených se stářím, nechybí ani milostné setkání a především nezdolný duch dobrodružství.

Kdo představení připravil?

Za Tajným deníkem stojí skupina absolventů pražské DAMU – Divadelní akademie múzických umění, katedry Alternativního a loutkového divadla. Od samého počátku představení vznikalo v úzké spolupráci s cílovou skupinou. Pravidelně jsme naši práci konzultovali nejen s aktivizačními a sociálními pracovníky, ale i přímo se seniory v několika zařízeních, na základě nepostradatelné zpětné vazby vznikla inscenace, který nejen baví, ale především otevírá prostor pro dialog a reflexi.

Jakou metodou pracujeme?

Naše představení je více než jen zábavou; je to příležitost pro seniory zasmát se situacím, které mohou ze svého vlastního života dobře znát, a zároveň prožít momenty plné empatie a porozumění. Využíváme loutky nejen jako umělecký prostředek, ale i jako terapeutický nástroj, který dokáže dotknout se srdce diváka a poskytnout nový pohled na běžné situace.

Co k hraní potřebujeme?

Technické požadavky pro produkci Tajného deníku jsou minimální – potřebujeme pouze stůl a přístup k zásuvce 230 V, což zajišťuje, že naše inscenace může být snadno adaptována do různých prostředí zařízení, například ve společenských místnostech nebo jiných vhodných prostorách.

Ohlasy diváků

Reference diváků, klientů a pracovníků DS Chodov, kde se 28. 12. 2023 uskutečnila premiéra:

  • „Přesně znázorněno, jak teď žiju.“
  • „Netušila jsem, že loutkové přestavení může oslovit i dospělého člověka.“
  • „Velice citlivě zpracované téma stáří, nádherná scénografie a celkové pojetí.“
  • „Představení vede k zamyšlení jak vlastně se klienti cítí v rámci jakékoliv instituce a jak vnímají pracovníky“

Autorem fotografií je Zbyněk Hrbata.

Tvůrčí tým

Mikuláš Čížek

Mikuláš Čížek

Absolvent Katedry alternativního a loutkového divadla nastoupil po DAMU tři roky do angažmá ve Studiu Ypsilon. Od roku 2017 působí jako herec na volné noze. Hraje v divadle Minor, spolupracoval s Národním divadlem, divadlem Komedie a s divadlem Krutý krtek již na divadelní bojovce o samizdatu „Expedice“. Mikuláš je jediným hercem představení Tajný deník.

Diana Čičmanová

Diana Čičmanová

Po dokončení studií na KALD DAMU se věnuje jako loutkoherečka tvorbě pro děti a mládež v libereckém Naivním divadle, spolupracuje s pražském Studiem DAMÚZA. Pro divadlo Krutý krtek nastudovala se svým hereckým kolegou Adamem Kubištou libereckou divadelní procházku po stopách vyhnaných Němců „Oživená historie“. Diana je autorkou loutky hlavní postavy Tajného deníku.

Karel Kratochvíl

Karel Kratochvíl

Po skončení KALD DAMU začal jako loutkoherec působit v pražském divadle MINOR, kde hraji od roku 2005 dosud. V roce 2018 založil Krutého krtka s podtitulem společensky užitečné divadlo. Karel Tajný deník režíroval.


Poděkování

Státní fond kultury

Tajný deník vznikl za finanční podpory Státního fondu kultury ČR a za přispění fanoušků crowdfundingové kampaně. Děkujeme!

Za konzultace a pomoc při zkoušení děkujeme personálu i klientům DS Zvonková a Chodov.

Za laskavé propůjčení prostorů ke zkoušení děkujeme vinohradské kavárně Ka Sha Fé a také divadlu NoD.