Ukrajinské pohádky

Hrají:Tetiana Ferniuk, Gustav Hašek
Scénografická spolupráce:Tereza Venclová Vašíčková
Dramaturgická spolupráce:Zuzana Sikačová
Koncept a režie:Krutý krtek
Délka představení:50 minut
Vhodné pro diváky od:4 let

Trojice ukrajinských lidových pohádek pro diváky od 4 let. Jak se narodil Krtek? Jak přemůže mladý Carevič zlého Hada? A pohoupe Keř Vrabčáka? Hravé vyprávění loutkami, které během představení vznikají z vojenské výzbroje a části armádní výbavy, kterou po sobě Rusko zanechalo na Ukrajině.

Tematizací odlišných kultur, zvyků a příběhů ve srozumitelné a univerzální formě pohádek chce Krutý krtek zasít semínko tolerance a porozumění mezi majoritním publikem a těmi, kteří tvoří v našem vzdělávacím systému dnes menšinu. Inscenace navazuje na dramaturgickou linku loutkových pohádek pro české školky a školy. Po romských (2018) a vietnamských (2020) se tentokrát zaměřuje na pohádky ukrajinské pohádky s dvojicí ukrajinsko-českých herců.

Pohádky jsou přeložené ze sborníku „Cossak Fairy Tales“ z roku 1916, v představení zazní úryvky básně „Loďka“ Ivana Jakovyče Franka, ukrajinského spisovatele, překladatele a filozofa (1856–1919), který v roce 1891 navštívil Prahu, jak vzpomíná pamětní deska na paláci Žofín. Pomník či pamětní deska Ivana Franka je v mnoha ukrajinských městech, z nichž jedno – Stanislav – bylo v roce 1961 přejmenováno na Ivano-Frankivsk.

Autorem fotografií je Zbyněk Hrbata.

Tvůrčí tým

Gustav Hašek

Gustav Hašek

Držitel ceny Thálie v kategorii Loutkové divadlo za rok 2022. Po maturitě vystudoval herectví na Vyšší odborné škole herecké v Praze a hostoval přitom třeba v Národním divadle. Po studiích začínal svou profesionální kariéru v Severomoravském divadle v Šumperku, kde hrál tři sezóny než odešel do svobodného povolání a vrátil se do Prahy. Zde spolupracuje formou hostování s různými scénami (Divadlo Minor, D21, Divadlo Aqualung, Divadlo Na Fidlovačce a další).

Tatiana Ferniuk

Tetiana Ferniuk

Narodila se a před válkou žila v ukrajinském Ivano-Frankivsku, kde také vystudovala na vysoké škole herectví. Nyní žije v Praze, kde se v sezóně 2022/2023 objevila na prknech Městských divadel pražských, například v inscenacích Vertep nebo Café 1933.

Karel Kratochvíl

Karel Kratochvíl

Po skončení KALD DAMU začal jako loutkoherec působit v pražském divadle MINOR, kde hraji od roku 2005 dosud. V roce 2018 založil Krutého krtka s podtitulem společensky užitečné divadlo. Karel Ukrajinské pohádky režíroval.

Státní fond kultury

Ukrajinské pohádky vznikly za finanční podpory Státního fondu kultury ČR. Děkujeme!