Romské pohádky

Podrobnosti
Hrají:
Anna Schmidtmajerová, Tomsa Legierski
Námět:
Milena Hübschmannová
Koncept a režie:
Krutý krtek
Délka představení:
45 minut
Vhodné pro diváky od:
4 let

Červená karkulka, Šípková Růženka, Bajaja… Kdo by neznal aspoň jednu českou pohádku. Ale kolik znáte pohádek romských? Jsou v mnohém odlišné, ale společné mají dobrodružství, vtip a hlavně dobrý konec.

Naše Romské pohádky kombinují krátká vtipná vyprávění pherasuňi paramisi a hrdinské pohádky viteziko paramisi. Součástí divadelního představení jsou také tradiční romské písničky, které hrajeme a zpíváme živě.

Svině nevěsta vypráví o Romovi, který si díky své chytrosti vzal nejkrásnější nevěstu široko daleko, zatímco jeho soused ostrouhal. Hlavní postavou v pohádce O Preparúdovi je „největší ze všech čarodějů“, na kterého ale vyzraje mladá Verunka. Mazaná Romčina hádanka pomůže k osvobození jejího může z vězení. Typickým příkladem hrdinského vyprávění je pohádka o tom, Jak žil Rom s čarodějčinou dcerou a pětici vyprávění uzavírá historka o tom, Co se Romovi zdálo a jak se mu sen nenadále splnil.

Romské melodie jsou rytmické a chytlavé. Kdo chce, může si jednoduché romské písničky zazpívat s námi – ti nejšikovnější si je snadno zapamatují a naučí. Z tradičních romských melodií zazní například Andro verdan, Duj duj nebo Odi kaľi mačkica.

Nenásilnou formou během představení předáváme dětskému publiku i základní informace o kultuře Romů, jejich jazyce i hudbě. Ale nebojte se, není to nuda! Vše samozřejmě přizpůsobujeme věku diváků, jinak vypadá vyprávění pro čtyřleté, jinak pro školáky.

A jak jsme se my – bílí gádžové – vůbec dostali k romským pohádkám? Vycházíme z autentických záznamů romských vyprávění, jak je nahrála a ve své knize zachytila Milena Hübschmannová, vysokoškolská pedagožka, indoložka a také zakladatelka české romistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, a to s laskavým svolením její dcery Terezy Hrabovské.

Vznik inscenace podpořila NADACE ŽIVOT UMĚLCE.

Časopis Loutkář 06/2018

Jednoduchými prostředky, nenásilně, skrze vyprávění příběhů, slouží Krutý krtek dobré věci a přispívá k toleranci ve společnosti.

„Romské pohádky přinášejí skrytě mezi řádky poučení o kultuře tolik odlišné od té většinové. Jde o poučení mimořádně nenásilné – bez mentorování a sterilního správňáctví.“